czwartek, 19 listopada 2015

"Oddam ci słońce" J.Nelson

 
Polski tytuł: Oddam ci słońce
Oryginalny tytuł: I'll Give You the Sun
Autorka: J.Nelson
Ilość stron: 372
Wydawnictwo: Egmont
Kategoria: obyczajowe/ dla młodzieży
Cena z okładki: 36,90
Ocena: 9/10
 

Najpierw tą książkę przeczytała moja przyjaciółka i stwierdziła, ze to lekka lektura wprost idealna dla mnie. Muszę się chyba na nią obrazić, bo to co powiedziała na temat tej książki w większej części okazało się nieprawdą.
 
Czy NoahiJude staną się wreszcie Noahem i Jude?
 
Para bliźniąt kiedyś nierozłączna, jednak to się zmienia kiedy zdarza się w ich życiu tragedia, która tworzy wielki mur kłamstw.
 
Jude buntowniczka z trudnym charakterem, która zabiega o uwagę matki. Rozmawia z swoją nierzyjącą babcią i prowadzi dziennik, który dostała od niej w spadku. Kocha swojego brata, a jednocześnie zazdrości mu tego co dostał od świata. Te wszystkie negatywne emocje prowadzą do wielu błędów w jej życiu.
 
Noah nieśmiał i delikatny, nienawidzący swojego ojca i jego gadki o "popsutym parasolu". Kocha sztukę i marzy, by zostać malarzem, jednak wszystko przekreśla prawda, którą odkryje oraz kłamstwa które stworzy, by chronić to co jest dla niego najważniejsze. Przez to wszystko staje się kimś kim nie chciał być, a prawdziwego siebie zamyka głęboko w swoim wnętrzu.
 
...cóż, czasem dobrzy ludzie podejmują złe decyzje.
 
Czytanie tej książki podczas lekcji (wtedy mam tylko czas :D ) spowodowało, że miałam trochę problemów w szkole. Po pierwsze została mi ona odebrana na trzy dni, przez czytanie na Języku Polskim, oraz miałam podpuchnięte oczy przez ciągły płacz nad losem bohaterów. Nie polecam też czytania jej jako lekkiej lektury, bo dla mnie była ona męczarnią.
 
Książka powoduje straszne wahania nastroju.
 
Od razu pokochałam Noaha i jego styl bycia, przez co strasznie znienawidziłam Jude. Jednak z czasem zagłębiając się w historię stwierdziłam, że za wszystko co się działo w życiu bohaterów, było winą ich matki.

To ona zdradziła. To ona jest taką dziewczyną!
 
W całej tej historii najbardziej ucierpiał według mnie ojciec, bo to on wielki mózgowiec, nie mógł zrozumieć zachowania żony, przedstawionego przez syna, przez co nie mógł pogodzić się z tym co się stało i ruszyć dalej.
Dla mnie ta historia, była wielką zagadką, którą nie mogłam rozszyfrować, aż do ostatniej strony.
 
Książka ma przepiękną okładkę, świetną narrację i cudowne przedstawienie bohaterów oraz zachodzących w nich zamianach charakterów. Nie dziwię się, że stała się ona Bestsellerem i zbiera tak wysokie noty.
 
Albo pływasz, albo toniesz, takie jest życie...
 
 


1 komentarz:

  1. Ogromnie mnie intryguje ta książka i chyba jednak się na nią skuszę skoro oceniasz ją tak wysoko.

    OdpowiedzUsuń