wtorek, 9 lutego 2016

"Pod kloszem" M.WolitzerPolski Tytuł: "Pod kloszem"
Oryginalny Tytuł: "Belzhar"
Autorka: M.Wolitzer
Ilość stron: 288
Wydawnictwo: Bukowy Las
Kategoria: new adult/ fantastyka
Cena z okładki: 34,90
Ocena: 10/10
 
 
 Ogłaszam wszem i wobec, że "Pod kloszem" jak na razie jest książką roku 2016 według mojej oceny. Zakochałam się w okładce, bohaterach i fabule.
 
Gdyby nie śmierć chłopaka, Jam nadal była by w swoim domu z rodzinną. Jednak przez depresję spowodowaną tym faktem rodzice wysyłają ją do szkolnego ośrodka terapeutycznego w Wooden Barn. Tam dostaje się na elitarne lekcje pt. "Specjalne zagadnienia z literatury angielskiej" poświęcone twórczości Sylvii Plath, zmuszona jest też do pisania pamiętnika. Z początku niechętnie do wszystkiego podchodzi, ale kiedy wreszcie decyduje się napisać poznaje inną rzeczywistość, gdzie Reeve (jej chłopak) żyje. Od nowa przeżywają wspólne chwile, ale musi wracać do prawdziwego świata, gdzie zaprzyjaźnia się z ludźmi ze Specjalnych Zagadnień. Razem starają się zrozumieć zjawisko pamiętników oraz nazywają ten świat Belzhar. Czy dzięki tym podróżom pogodzą się z przykrymi realiami świata, rozwiążą sprawę porwania i przypomną sobie "Co tak naprawdę się zdarzyło?" ?
 
 Książka zaciekawiła mnie swoim opisem i od razu po zakupie nie mogłam powstrzymać się, by jej nie przeczytać. Zaczynała się dość ciężko, ale im dalej tym ciekawsza stawała się fabuła.
 
Historie które zostały przedstawione wgniatały w fotel i często trudno, było mi powstrzymać płacz. Sam też historia Sylvii, była druzgocąca i troszeczkę niszcząca.
 
Przejdźmy do bohaterów:
 • Jam jedna z lepszych jak dla mnie głównych postaci, bo jak można, być tak zdruzgotanym, by stworzyć fikcję, która jest tak realistyczna i prowadzi do depresji.
 • Griffin jak można, aż tak się obwiniać i być tak cudownym chłopakiem, którego nie można nie kochać. Powinni za to zamykać w więzieniu, a nie ośrodku terapeutycznym :D
 • Sierra cudowna drugoplanowa bohaterka z którą się utożsamiłam, bo jeśli mojej siostrze stało się to samo co jej bratu z pewnością tak samo dążyłabym do odnalezienia jej jak ona swojego brata. Z pewnością zrobiłabym to samo co ona.
 • Pani Q nauczycielka ostra w obyciu, ale z wielkim sercem, takie właśnie nauczycielki uwielbiam, ale czasami ich też się ma dość.
Podsumowując zakończenie to cudowna bomba, która tylko czeka kiedy może wybuchnąć i zniszczyć nas oraz inne przedmioty w naszym otoczeniu. Książka warta uwagi dla każdej osoby w wieku 15-18 lat, a nawet osób starszych niż ta wytyczna.
 
Pozdrawiam :D
 
 

3 komentarze:

 1. Oj na pewno przeczytam... jeszcze nie czytałam nic tegorocznego :D pozdrawiam Posredniczkaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nie jest z tego roku, ale odkryta przeze mnie w tym roku :D

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń